Rodzaje pożyczek osobistych

Chociaż istnieją tylko dwa główne typy pożyczek osobistych – zabezpieczonych lub niezabezpieczonych, istnieje wiele podkategorii do wyboru. Każda z nich ma swoje mocne i słabe strony. Określenie, która z nich jest najlepsza, zależy od Twojej indywidualnej sytuacji finansowej i celów.

Zabezpieczone pożyczki

Pożyczka zabezpieczona na ogół oferuje niższy poziom oprocentowania i lepsze warunki. Jednak wymagają od Ciebie wartościowego zabezpieczenia, np. dom lub samochód. Jednak musimy też o pewnej podstawowej wadzie. Przede wszystkim, jeśli spóźnimy się ze spłatą raty, nawet o jeden dzień, mamy technicznie niespłaconą pożyczkę. Pożyczkodawca ma więc prawo do przejęcia zabezpieczenia.

Pożyczki niezabezpieczone

Tego typu pożyczki nie wymagają zabezpieczenia. Dlatego, jeśli z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie punktualnie spłacić raty na czas, nie ryzykujemy utraty swojej nieruchomości lub samochodu. Jednak musimy się liczyć z tym, że stopy procentowe i opłaty są zwykle wyższe. Dlatego musimy dokładnie przemyśleć swoją decyzję.

Najważniejsze zalety

Możesz pożyczyć więcej niż za pomocą karty kredytowej. Twoje comiesięczne raty są stałe, co może ułatwić planowanie budżetu. Oprocentowanie jest zazwyczaj stałe (ale nie zawsze, dlatego musimy sprawdzić warunki umowy). Możesz też wybrać, na ile rat chcesz rozłożyć swoje zobowiązanie. Pamiętaj jednak, że długość pożyczki będzie miała wpływ na wysokość naliczanych odsetek. Czasami możesz też skonsolidować kilka długów w jedną pożyczkę osobistą. Potencjalnie możesz wtedy zmniejszyć miesięczne koszty spłaty. Musisz jednak zachować ostrożność, ponieważ wydłużasz czas spłaty pożyczki.