Wakacje 2018 – gdzie jechać?

wakacje

W ostatnich latach średnio połowa Polaków wyjeżdżała na wakacje, jednak od momentu wprowadzenia programu 500+ liczba chętnych na letni wypoczynek poza domem wyraźnie wzrosła. W zeszłoroczne wakacje nadbałtyckie plaże przeżywały prawdziwe oblężenie, a właściciele biur podróży z uśmiechem oglądali raporty sprzedaży wycieczek zagranicznych. Ze względu na takie tendencje wakacje 2018 warto zaplanować odpowiednio wcześniej. Tylko który kierunek wybrać, by spędzić udany urlop? W ostatnich latach średnio połowa Polaków wyjeżdżała na wakacje, jednak od momentu wprowadzenia programu 500+ liczba chętnych na letni wypoczynek poza domem wyraźnie wzrosła. W zeszłoroczne wakacje nadbałtyckie plaże przeżywały prawdziwe oblężenie, a właściciele biur podróży z uśmiechem oglądali raporty sprzedaży wycieczek zagranicznych. Ze względu na takie tendencje wakacje 2018 warto zaplanować odpowiednio wcześniej. Tylko który kierunek wybrać, by spędzić udany urlop?

Tradycyjne wczasy nad polskim Bałtykiem

morze bałtyckiePolskie wybrzeże nad Bałtykiem jest według większości Polaków najlepszym miejscem na letni wypoczynek. Wczasy nad morzem wybierają głównie rodziny z dziećmi oraz osoby starsze, choć nie jest to regułą. Trudno też wskazać najpopularniejsze miejsca nad Bałtykiem, ponieważ w zeszłym roku oblegane były zarówno modne kurorty takie jak Sopot, Łeba, czy Władysławowo, jak również nadmorskie wioski typu Dębki i Kąty Rybackie. Wakacje nad morzem 2018 w Polsce są idealną propozycją dla osób, które nie boją się tłumów, chcą się czuć swojsko, niemal jak domu, a przy tym ani przez chwilę się nie nudzić. Nadbałtyckie miejscowości latem tętnią życiem i oferują gościom cały wachlarz atrakcji. Kino letnie, lunaparki, stragany z pamiątkami, knajpki i dyskoteki, wypożyczalnie rowerów, rejsy statkami, wyprawy na ryby, a nawet gościnne występy znanych gwiazd estrady– to wszystko można mieć na wyciągnięcie ręki w każdej, nawet w najmniejszej miejscowości nad Bałtykiem. Do tego na każdym kroku jadłodajnie z obiadami domowymi, budki z różnymi smakołykami, a także tradycyjne smażalnie i wędzarnie ryb. Jeśli ktoś lubi takie klimaty, nigdzie indziej ich nie znajdzie – tylko nad polskim Bałtykiem.

Gdzie warto wybrać się na wakacje za granicą?

koloseumW zeszłym roku za granicą wypoczywało około 4 milionów Polaków. Zagraniczne wczasy i wycieczki cieszą się coraz większym powodzeniem ze względu na bogaty katalog ofert dopasowanych do potrzeb Polaków (np. polskie strefy), a także coraz rozsądniejsze ceny. Według Polskiej Izby Turystyki w zeszłym roku najczęściej wybieranymi krajami na wakacje były: Grecja, Bułgaria, Hiszpania, Turcja, Egipt, Włochy, Chorwacja, Albania, Portugalia i Cypr. W wakacje 2018 do tej listy mogą dołączyć także: Malta, Macedonia, Madera, Izrael oraz Wyspy Kanaryjskie. Patrząc na najnowsze propozycje biur podróży na lato 2018, można także zwrócić uwagę na bogatą ofertę kierunków egzotycznych, w których najwyraźniej Polacy się rozsmakowali. Wietnam, Tajlandia, Sri Lanka, Meksyk, Kuba, czy Dominikana pod względem cen są coraz częściej dostępne dla przeciętnego Kowalskiego. W wakacje 2018 hitem mogą stać się rejsy wycieczkowe, które są coraz mocniej promowane przez polskie biura podroży.

Jak zaplanować wakacje pod względem finansowym?

Choć sytuacja finansowa Polaków uległa wyraźnej poprawie, wciąż dla wielu osób wydatek związany z wakacjami jest dużym wyzwaniem. Na co najmniej tygodniowe polskie wczasy nad morzem lub wakacje za granicą trzeba przygotować minimum 2000-3000 zł dla dwóch osób. Warto jednak pamiętać, że im wcześniej dokona się rezerwacji, tym większa jest szansa na niższą cenę. Dlatego już zimą dobrze jest przeglądać oferty online i w przypadku znalezienia ciekawej propozycji, od razu zrobić rezerwację. Gdy zabraknie nam pieniędzy na ten cel, możemy je pożyczyć także przez Internet i to w ciągu kilkunastu minut. Chwilówki online pozwalają pożyczyć do 8000 zł wyłącznie na dowód osobisty (nie trzeba przedstawiać zaświadczenia o zarobkach). Jeśli trafi się na promocję, z takiej szybkiej pożyczki można skorzystać nawet za darmo!