Czy pożyczka od rodziny jest opodatkowana

Proces otrzymania pożyczki jest obecnie znacznie łatwiejszy, niż był dawniej. Nie oznacza to jednak że zawsze chce się brać pożyczkę w banku lub parabanku. Czasami uznaje się pożyczenie pieniędzy od rodziny za znacznie korzystniejsze.

Pożyczka od rodziny a sprawy podatkowe

Na pożyczkę od rodziny często patrzy się inaczej. W końcu od rodziny to nie do końca poważnie i formalnie, przynajmniej tak się wydaje. Nawet pożyczanie pieniędzy od najbliższych powinno wiązać się z określonymi formalnościami, choć nie tak rozbudowanymi jak formalności w banku. Pożyczka od rodziny jest także obłożona podatkiem, gdyż zgodnie z aktualnym prawem poda tatkowi podlega każda pożyczka. Ma on wysokość 2% z całej pożyczonej sumy. Dobrą wiadomością jest jednak, że z podatku można zostać zwolnionym pod pewnymi warunkami. Jednym z nich jest limit pożyczki, która nie powinna jednorazowo przekraczać 9637 zł. Jednocześnie jest to limit dla osób zakwalifikowanych do I grupy podatkowej. W skład tej grupy wchodzą: zięć, teściowie, synowa, rodzeństwo, małżonkowie, macocha, ojczym, pasierb, pasierbica, zstępni i wstępni. Dodatkowym warunkiem jest możliwość udzielenia pożyczki w rodzinie tylko raz na 5 lat. Nie ma jednak żadnych warunków, jeżeli chodzi o spożytkowanie uzyskanych pieniędzy pod warunkiem, że otrzymana zostanie cała kwota, a nie kilka rat.

Podatek od pożyczki – jak go uniknąć?

Gdy już została podjęta decyzja o wzięciu pożyczki od rodziny pojawia się także pytanie: co z urzędem skarbowym, co zgłosić, jakie dokumenty złożyć, czy można uniknąć podatku, czy trzeba zapłacić? Można uniknąć opodatkowania z tytułu pożyczki rodzinnej, jednak konieczne jest spełnienie w tym celu dwóch ważnych warunków.

Pierwszy z nich to konieczność udokumentowania pożyczki. Właśnie z tego powodu najlepiej jest pożyczoną kwotę otrzymać na konto bankowe albo ewentualnie poprzez przekaz pocztowy. Drugim warunkiem jest złożenie w urzędzie skarbowym deklaracji  PCC-3. Należy złożyć ją w terminie 2 tygodni od momenty, w którym zawarta została umowa pożyczkowa z członkiem rodziny, ponieważ deklaracja związana jest z podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Nie dopełnienie formalności może poskutkować tym, że konieczność zapłacenia 2% podatku zmieni się w konieczność zapłacenia 20% podatku.

arunkiem jest konieczność złożenia deklaracji PCC-3 w terminie 14 dni od momentu zawarcia umowy pożyczkowej z bratem. Deklaracja ta dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych.