Pożyczka i pcc

Podatek od czynności cywilnoprawnych jest obowiązkowy do zapłacenia w wielu przypadkach. Gdy ma miejsce pożyczka, gdy ma miejsce umowa kupna-sprzedaży. Warto wiedzieć o nim nie co więcej.

Pożyczkobiorca płaci

Gdy dochodzi do zaciągnięcia pożyczki od osoby prywatnej pożyczkobiorca jest zobowiązany do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych PCC. Jest to obowiązkowe i nie można z tego zrezygnować samowolnie, lecz istnieją wyjątki, które pozwalają na zwolnienie od podatku. Pożyczkobiorca, który jest stroną umowy ma za zadanie opłacenie podatku, który wynosi 2% wartości pożyczki. Gdy dochodzi do uzyskania dochodu od darowizny taki podatek jest do zapłacenia przez osobę obdarowaną.

Podatek PCC występuje przy pożyczkach prywatnych oraz rodzinnych. Jeśli zaciąga się pożyczkę w instytucjach pozabankowych oraz parabankach, przez Internet i na raty wówczas trzeba jeszcze na etapie umowy zainteresować się kwestiami podatkowymi.

Oplata PCC od pożyczki rodzinnej

Pożyczka rodzinna jest szczególną pożyczką. W jej ramach mogą być pożyczane różne kwoty, a także możliwe jest zwolnienie od konieczności opłacania PCC. Nie jest to podatek szczególnie uciążliwy, bo wynosi tylko 2%, a więc niewiele w porównaniu do kwoty jaką obejmuje pożyczka. Zwolnieniu z PCC podlegają małżonkowie, zstępni, wstępni, macocha, ojczym, zięć, teściowie, rodzeństwo, a więc całkiem duża grupa osób. Zwolnienie z PCC ma miejsce też kiedy pożyczka nie przekroczyła 9637 zł. Większe sumy muszą być zgłaszane.

Deklaracja do opłacania PCC

Podatek od czynności cywilnoprawnych powinien być uiszczany w terminie 14 dni od zawarcia umowy pożyczki. Jednocześnie do złożenia takiej informacji przed urzędem skarbowym niezbędny jest odpowiedni formularz. W przypadku PCC trzeba skorzystać z formularza PCC-3. Jest on łatwy do wypełnienia i zawiera najważniejsze informacje dotyczące pożyczki, podatku PCC. Należy go skrupulatnie wypełnić i złożyć w urzędzie skarbowym właściwym do miejsca zamieszkania. Należy pamiętać, iż pożyczka szybka zaciągnięta w profesjonalnej firmie nie podlega dodatkowemu opodatkowaniu.